2. Dünya Savaşında Kullanılan Silah Vb.

 

 Başlıca Silahlar

Karabiner 98k
 5 Mermi kapasiteli Nazi Ordularında düşük rütbeli askerlerin kullandığı standart tüfek

Sturmgewehr 44Sturmgewehr 44 Dünya'nın ilk gerçek taarruz tüfeğidir.1943 yılında dizayn edilmiş, 1944 yılında seri üretime geçmiştir.

Silah; Nazi Almanyası'nın 2. Dünya Savaşı'nda MP40 ve Kar98k gibi modellerin yerini alması için üretilmiş fakat malzeme kıtlığı ve müttefik devletlerin sürekli bombardımanı nedeniyle üretimi sınırlı kalmıştır.

Ünlü Sovyet AK-47(Aвтомат Калашникова образца 1947) bu silahtan esinlenerek üretilmiştir.7.92 mm mermi kullanılarak kesintisiz dakikada 600 mermi atabilmektedir.

Uzunluğu 93 cm, ağırlığı 5 kg'dır.Tam otomatik ve yarı otomatik kullanılablmektedir.
Bazı yerlerde adı MP44 diye de geçer.

Thompson M1A1Üretildiği 1930'larda özellikle gangsterler ve polisler tarafından kullanılan Thompson M1A1,İkinci Dünya Savaşında Amerika'lı askerlerin kullandığı makinalı tüfek olarak tanınmıştır. 45lik mermi kullanır,ağır ama etkilidir.4.9 kg ağırlığındadır atış değeri dakikada 800-600 mermidir,20-30 mermi standartının yanında 50-100 mermilik şarjörlerde kullanabilir.50m menzillidir. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 1950'lerden itibaren kullanılmaya başlanılan Thompson M1A1 subayların standart silahı olarak 1980'lerin ortalarına kadar kullanılmıştır.1980'lerden itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri Thompson M1A1leri kullanım dışan çıkarmıştır.Subayların yanısra koruma hizmeti yapan Askeri İnzibatlar'da Thompson M1A1 kullanmışlardır. Türk subaylarının yanısıra Türk Polis Teşkilatı'da Thompson M1A1leri 1980'lere kadar envanterinde bulundurmuştur.

MP38/40Almanların özel ve güzel bir silahı daha olan makineli tüfeği MP40.Yakın mesafelerdeki etkisi orta hızda şarjör değiştirmesi ve seri olarak bütün şarjördeki mermileri boşaltması ile etkilidir.1938 de üretime geçilmiştir.

M1 Grand
 
Amerikalıların etkili seri tüfeği olan M1 Grand,8 mermilik şarjörü ve seri mermi atma özelliği ile etkinliğini göstermekte.Ayrıca hem yakın hem uzak mesafelerde de etkili olan bu silahın eksisi ise taşınabilirlikteki zorluğu.
 

Gewehr 41

Gewehr 43 veya Karabiner 43 (G43, K43, Gew 43, Kar 43) bir 7.92x57mm Mauser kalibreli yarı otomatik tüfektir.Nazi Almanyası tarafından II. Dünya Savaşı sırasında yapılmıştır. G41(Gewehr 41) gibi tasarlanmıştır. Bir Sovyet silahı olan Tokarev SVT40 gibi özellikleri vardır.

Alman ordusu savaş için yarı-oromatik tüfeklere gereksinim duyuyordu. Daha çok da Gewehr 41'lere. Bu tüfek savaş sırasında imal edildiğinden sadece birkaç bin adet imal edilmişti. 1943'te daha iyi performansa sahip bir silah bulunduğu açıklandı. Bu Gewehr 43'tü. Kabul edildi ve hizmete sokuldu. Daha sonraları Karabiner 43 adı ile anılmaya başlandı. 400 000'in üzerinde imal edildi. Gewehr 43/Karabiner 43 Sovyet yarı otomatik tüfeği SVT40 kadar iyiydi. Bu silah savaşta oldukça çok kullanıldı.
 

M1 CarbineM1 Carbine (Resmi adıyla United States Carbine, Caliber .30, M1), ABD ordusu tarafından 2. Dünya Savaşı'nda ve Kore Savaşı'nda piyadelerin ana silahı olarak kullanılan, düşük ağırlıkta yarı otomatik karabina. Bir çok farklı türü üretilmiştir. ABD Ordusu ile diğer ülkelerin orduları ve paramiliter kuvvetlerince yaygın olarak kullanılmıştır. Farklı versiyonları siviller arasında da popülerdir.

Silahın tam otomatik ateş edebilen versiyonlarına M2 Carbine, M2'nin kızılötesi görüş sistemli versiyonuna ise M3 Carbine adı verilmiştir.

BrenAlmanların MP44'ü nasıl eşsiz bir silahsa,İngilizlerinde bu özel silahı hem uzak mesafelerde ağır yaralayıcı,yakın mesafelerde öldürücü etkisi bu silahın artıları.Eksileri ise;yerde sürünme moduna geçtiğinizde biraz sıkıntı yaratmakla birlikte,taşınabilirlikteki ağırlığı ve zorluğu,şarjör değişikliğindeki yavaşlığı da eksileri.

Sten MarkSten, 1940 yılında İngiltere'de yaşanan silah sıkıntısına binaen Stella ve Turpin'in üretmiş olduğu, 9 mm kalibreli, basit tasarımlı, kolay üretilebilen ve oldukça güvenilir bir silahtır. Adını, tasarımcıların soyadının baş harflerinden ve yapıldığı yerden (Enfield Lock Small Arms Factory) almaktadır. İlk aşamada 100.000 adet üretilerek İngiliz askerlerine hafif, az yer kaplayan, onarımı ve bakımı kolay bir silah sağlanmıştır. SAS komandoları ve baskın ekipleri için de sınırlı sayıda susturuculu MK II'ler üretilmiştir. Sten, kısa menzilli, yüksek atış hızına, kabul edilir derecede hasar gücüne sahip, hareket kabiliyeti yüksek bir silahtır. Mermileri 9 mm çapında olduğu için yakın menzilli bir silahtır. II. Dünya Savaşı'nda tüm İngiliz askerleri tarafından hafifliği, az yer kaplaması, onarım kolaylığı ve basitçe temizlenebilir bir silah olduğundan dolayı çok tutulmuştur. Ancak yere düştüğü an, içindeki 32 mermiyi etrafa saçar. Tabanca türünden olduğu için fazla seri taramaz. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 1950 yılından 1980 yılına kadar kullanılmıştır.

Lee-EnfieldLee-Enfield tüfeğinin üzerine 4x'lik etkili bir dürbün konularak daha uzak mesafelerde etkili olmayı sağlayan bu silah,yine tüfek modeli gibi 10 mermilik avantajı koruyor.

PPSh41Bu makineli tüfeğin en büyük özelliği 71 mermilik şarjörlere sahip olması.Oyun içerisinde mermi değiştirmekle uğraşamayanlar için ideal bir seçim.Rusların özel makineli tüfeği olmakla birlikte yakın mesafelerde yüksek yaralama imkanı,uzaklarda ise zayıf vurma imkanı sunuyor.


Mosing NagantRusların tüfekler serisindeki en etkili silahı olan mosing nagant'ın en büyük özelliği,hızlı şarjör değiştirmesidir.Ayrıca uzak hedeflerdeki etkisi de bu silaha bir artı daha katıyor.Tek kötü özelliği yakın hedef savaşlarında dipçik atmakta biraz zorlanılır.

Scoped Mosing Nagant
Bu silahımız mosing nagant tüfeğimizin üstüne 4x zoom desteği veren bi dürbün konularak ortaya çıkıyor.Bu dürbünlü tüfeğimiz çok uzak mesafedeki hedefler için çok ideal bir silahtır.

Scoped Kar98
Almanların etkili tüfeği Kar98k nın üzerine 4x zoomlu bir dürbünün gelmesiyle çok daha uzak mesafeli bir tüfeğe dönüşüyor.

Scoped Lee-Enfield:Lee-Enfield tüfeğinin üzerine 4x'lik etkili bir dürbün konularak daha uzak mesafelerde etkili olmayı sağlayan bu silah,yine tüfek modeli gibi 10 mermilik avantajı koruyor.

Springfield M1903İspanya-Amerika savaşlarında amerikalıların etkili silahı olan dürbünlü tüfeği,4x zoom özelliği çok uzak mesafelerdeki hedefler için çok etkili olmakla birlikte,mermi değişikliğindeki yavaşlığı,taşınabilirlikteki zorluğu ile eksilerini gösteriyor.

Browning Automatic Rifle (BAR)Amerikan askeri birliklerinin özel silahı olan BAR uzak mesafelerdeki etkinliği ile göz kamaştırırken,taşınabilirlikteki ağırlığı,yere sürünme moduna geçişteki zorluk ve çok yavaş şarjör değişikliği ile eksileri kaçmıyor.

MG34Maschinengewehr 34, veya MG34, ilk kez 1934 yılında üretilip 1935 yılında servise girmiş Alman yapımı hava soğutmalı, 7.92 mm Mauser cephane kullanan hafif/orta makineli tüfek.

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra klasik, hantal ve ağır Maxim mitralyözlerine alternatif olarak Alman mühendisler hafif yüksek ateş gücüne sahip MG-42 ve MG-34'ün ilk modeli MG-15'i yaptılar. MG-15'in geliştirilmesiyle 1935 yılında beklenen ağır makinalı MG-34 kullanıma girdi. MG-34 kolayca taşınabiliyor ve düşmanı psikolojik olarak yıpratıyordu. 1942'ye kadar piyade ve tanklarda kullanılan MG-34, 1942'den kullanımı sadece tanklarla sınırlandırıldı ve üretimi durduruldu.

MG42Maschinengewehr (Makinalı Tüfek) 42 Alman yapımı makinalı tüfek. Çoğu savaş tarihçisine göre en iyi tüfek tasarımlarından biridir. 7,92mm'lik mermi kullanır. Atış hızı bakımından hafif bir makinalı tüfeğin ulaşabileceği en yüksek (1200/dak veya 1800/dak) hıza ulaşmıştır. Güvenilirlik, sağlamlık isabetlilik ve kulanım kolaylığının bir arada bulunduğu nadir silahlardandır. Savaş sırasında 400.000'den fazla MG42 üretilmiştir. Düşman askerleri ona Hitler'in testeresi adını takmıştır. Bugünkü M60'lar bu tüfek örnek alınarak yapılmıştır. Tüfek paslanmaz demirden yapılmıştır. Su, çamur, topraktan etkilenmez

Colt M1911Dizaynı John M. Browning'e  aittir.Silah Amerika Devleti'nde 2. Kurtuluş Savaşında temel silah olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Parabellum Luger P-08Parabellum-Pistole (Pistol Parabellum), popüler adıyla Luger, 1898 yılında Georg Luger tarafından patenti alınmış, Alman silah üreticisi Deutsche Waffen- und Munitionsfabriken (DWM) tarafından 1900 yılından itibaren üretilmiş; yarı otomatik, kendini dolduran tabanca. 20. yüzyılın ilk yarısında siviller ve ordu mensupları için popüler bir silah olmuştur.

Luger,Alman ordusunun tabanca ihtiyacını karşılamak için üretilmiştir.Farklı tasarımı dayanıklılığıyla Colt 45'ten çok üstün bir silahtır.Yalnızca Alman subayları tarafından değil Sovyet subayları,İngiliz,Amerikan,Türk ve Fransız subaylarınca da kullanılmıştır.8 mermi alır ve 25-30 m de çok etkindir.

Bazı Tanklar

 Amerika- M3/M5 General Stuart Light Tank
Amerika- M4 General Sherman Medium Tank
Amerika- M26 General Pershing Heavy Tank
Nazi- Marder Tank
İngiltere- Matilda Infantry Support Tank
Nazi- Panzer III Medium Tank
Nazi- Panzer Tiger VI Heavy Tank
Nazi- SdKfz 2 kleines Kettenrad
Sovyet- T-34 Medium Tank


Hava Araçlarıİngiltere

Armstrong Whitworth "Whitley"

Avro "Lancaster"

Boulton Paul "Defiant"

Bristol "Blenheim"

Bristol "Beaufort"

Bristol "Beaufighter"

DeHavilland "Mosquito"

Fairey Barracuda

Fairey Firefly

Fairey Battle

Handley Page "Halifax"

Hawker "Hurricane"

Hawker "Tempest"

Hawker "Typhoon"

Short "Stirling"

Short "Sunderland"

Supermarine "Spitfire"

Vickers "Wellington"

Westland "Lysander"

Westland "Whirlwind"

Amerika

Bell P-39 "Airacobra"

Boeing B-17 "Flying Fortress"

Boeing B-29 "SuperFortress"

Brewster F2A "Buffalo"

Consolidated B-24 "Liberator"

Consolidated PBY "Catalina"

Curtiss P40 War/Kittyhawk

Douglas A-20 "Havoc/Boston"

Douglas A-26 "Invader"

Douglas DC-3 "Dakota"

Grumman F4F/FM "Wildcat"

Grumman F6F "Hellcat"

Grumman TBF "Avenger"

Lockheed P-38 "Lightning"

Martin A-30 "Baltimore"

Martin B-26 "Marauder"

Martin PBM "Mariner"

Martin 167 "Maryland"

North-American B-25 "Mitchell"

North-American AT-6/SNJ-X "Harvard/Texan"

North-American P-51 "Mustang"

Northrop P-61 "Black Widow"

Republic P-47 "Thunderbolt"

Vought F4U "Corsair"

Sovyet


Ilyushin Il-2 "Shturmovik"

Ilyushin DB-3/IL-4

Lavochkin La-5FN / La-7

Mikoyan-Gurevich MiG-1 & MiG-3

Tupolev SB-2

Yakovlev Yak-1, Yak-3, Yak-7, Yak-9


Almanya

Arado 234

Dornier Do17

Dornier Do335

Focke-Wulf Fw189

Focke-Wulf Fw190

Focke-Wulf Fw200 "Condor"

Heinkel He111

Heinkel He219

Henschel Hs129

Junkers Ju-52/3m

Junkers Ju-87 "Stuka"

Junkers Ju-88

Junkers Ju-188

Messerschmitt BF-109

Messerschmitt BF-110

Messerschmitt ME-163 "Komet"

Messerschmitt ME-210/410 "Hornisse"

Messerschmitt ME-262

Messerschmitt ME-263

Italya

Fiat C.R.42 "Falco"

Fiat G.50 "Freccia"

Macchi MC.200 "Saetta"

Macchi MC.202 "Folgore"

Savoia-Marchetti S.M.79

Japonya

Mitsubishi A6M "Zero"

Mitsubishi G4M "Betty"

Mitsubishi Ki-51 "Sonia"

Nakajima Ki-27 "Nate"

Nakajima Ki-43 "Hayabusa" ("Oscar")

Yokosuka MXY-7 "Ohka"

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !